Edgar Alan Poe

9. leden 2008 | 19.13 |
Narozen 19. ledna 1809 a zemřel 7. října 1849

Romantický básník, genius, spisovatel a novinář.
Brzou smrtí své matky ( zemřela na tuberkulózu, když byly Poeovi 3 roky, vychováván byl v rodině skotského obchodníka ) a po delší době i smrtí své ženy ( ve skutečnosti to byla jeho sestřenice Virginie Clemmová ) se zcela ponořil do psaní o smrti.
I když to byl výborný spisovatel, žil v chudobě a neštěstí, neustále vedl boje s krititky, nedostatkem peněz a slabostí pro alkohol.
Za svého života byl několikrát zamilovaný a to do malířky Sarah Helen Whitmanové, vdovy Elmíry Sheltonové a Sarah Roysterové. Ani jedna z jeho lásek nebyla nikdy uskutečněna, i když před svou smrtí slíbil Elmíře Sheltonové manželství, ovšem se záhadnou poznámkou, že se již nikdy neuvidí.
Psal básně, detektivky, science-fiction a horory ( hororovými povídkami se i proslavil ), ve všech bez výjimky kolovala smrt. Hlavní postavy umírali záhadnou smrtí, osamoceni, bez přátel a rodiny.
Zemřel v nemocnici v Baltimore záhadnou smrtí, jenž není dodnes vyřešena ( ležel před putikou v cizích šatech nasáklých alkoholem a bez peněz, podle doktora však vůbec nepožil alkohol ).


µ poe

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Edgar Alan Poe Řezník 05. 05. 2009 - 14:35
RE(2x): Edgar Alan Poe autorka 05. 05. 2009 - 16:18